Měsíc

26. září 2016 v 9:45Tak si řikám, že bych měla zase něco napsat, i když se toho děje pramálo, kromě toho, že mám chřipku.

Někdy minulý týden ráno vstala švédská máma a nemohla mluvit, to jsem pořád doufala, že se tomu ještě vyhnu, ale při odpoledním hlídání po mně nejmenší holčička intenzivně soplila (fakt si musim prát džíny každý dva dny, vždycky ke mně přiběhne a utře se mi do kalhot, mňamka) no a tak mám chřipku i já.

Kromě toho, moje polonadějné longboardové randíčko z minulého článku už nemělo další pokračování. Pořád od něj ovšem dostávám snapchaty, kde:
  • vaří
  • programuje
  • stojí v obleku s longboardem u zrcadla
  • jede na longboardu
  • zve mě na randíčko a následně na to zapomíná a ve smluvenej den píše, že nemá čas nebo že preferuje posezení u půllitru s přáteli
Možná, že je dobře, že jsem se tomu nakonec vyhla. Švédi, co na to říct.


Stockholmský tinder je mimochodem pěkně na hovno. Kult "sebe" tu jede ještě víc než u nás, takže víc než polovina případů má na profilu napsáno, že prostě miluje trénink a chození do fitka, k tomu přidávaj fotky bez trička, případně fotky, kde něco zvedaj. Aby bylo jasný, že jsou patřičně kůl i mimo posilovnu tak k tomu přidaj ještě pár fotek v obleku kde kouřej doutník a popíjej šáňo v obležení hezkejch blonďatejch holek, který taky choděj do fitka a pijou šáňo. Mount Everest narcisismu. Ty nejbohatší maj ještě fotky na lodi.

Minulej víkend jsem se rozhodla prozkoumat muzea, který jsou ve Stockholmu zadarmo, ale zatim jsem byla jenom ve dvou. Zkusila jsem Historiska museet, který mě trochu zklamalo. Jelikož toho o švédský historii vim pramálo, chtěla jsem si doplnit informace hlavně o posledních pár století, ale samozřejmě se všechno hodně zaměřuje na vikingy a potom už jenom stručně. Asi si budu muset pučit nějakou knížku.

Birka. Myslim.


Pak jsem se jela podívat do Moderna museet, kde jsem strávila podstatně delší dobu. Docela lituju, že jsem v poslední době byla takovej kulturní barbar, v Praze jsem tak nějak chodila jenom do práce a do hospody. Tady nemám moc kamarády ani peníze na alkohol, takže si musim hledat alternativní metody zábavy. Nicméně, když se procházim centrem Stockholmu, pořád mi vlastně nedochází, že tu teď bydlim. Je tu vážně nádherně a budu se hodně snažit, abych tu mohla zůstat co nejdýl.

Rauschenberg. Myslim.

Skeppsholmen před muzeem.

Kurz švédštiny mi začíná až za dva tejdny a nejsem si jistá, jestli jsem si vybrala správnou úroveň. Na jednu stranu mám pocit, že neumim vůbec nic, ale zase v obchodech a kavárnách se vážně snažim anglicky nemluvit. Už se mi párkrát povedlo dovést celou objednávku až do konce. Většinou se mě ale zeptaj na nějakou jednu debilní poslední otázku která vybočuje z klasickýho - velký nebo malý capuccino? tady nebo s sebou? účet?- a pak jsem v háji a nechci na ně civět a řikat CO? tak přepínám do angličtiny. Hodně lidí si stěžuje, že když slyšej jejich přízvuk, přepínaj do angličtiny automaticky, což se mi zatim nestalo, takže jsem asi celkem spokojená.

Minulej tejden jsem si řekla, že bych si měla najít kamarádky, tak jsem se sešla s místní aupairkou z finska. Problém je, že většina holek, co tu hlídá děti, jsou rovnou po střední a je jim maximálně dvacet, ale řekla jsem si, že nebudu předčasně soudit a šla jsem na kafe.

No, byl to propadák. Slečna vypadala mile, ale neřikala vůbec nic. Neuměla skoro anglicky a po několika minutách už jsem fakt nevěděla na co se jí ptát a o čem jí jako vyprávět. Ptala jsem se, jestli mluví švédsky a jestli bude chodit na kurz, na což mi odpověděla

"Možná."

Pak jsem vyzvídala jak teda mluví s rodinou, jestli švédštinu nikdy nepotřebuje.

"Jsou to finové."

A proč vlastně přijela do Švédska?

"Je to blízko a může za mnou jezdit přítel."

Já teda nevim, ale to už bych možná radši zůstala zalezlá ve Finsku. Snažila jsem se nějak vykroutit ze situace, tak jsem prohlásila, že jdu do knihovny, ale slečna šla se mnou a celou dobu, co jsem si zařizovala kartičku a vybírala knížky vedle mě stála a neřikala vůbec nic. Nakonec se mi jí povedlo zbavit tím, že jsem si šla hodit knížky domů. Ale mělo to teda svoje plus, konečně jsem se dokopala k tomu, abych do tý knihovny zašla.

V sobotu jsem měla sraz v centru s nějakou Němkou, což bylo fajn, ale večer jsem začala mít pocit, že můj humor byl asi klasicky urážlivej a debilní, takže nevim, jestli se ještě vidíme. Občas se snažim oslnit tim jak jsem vtipná, ale člověk mě asi musí znát, aby to, no...nebral moc vážně. Nejsem úplně sluníčková a moc nepřemejšlim o tom co řikám. Ale byly jsme na blešáku a prošly jsme kus Södermalmu, takže to bylo dobře strávený odpoledne, aspoň myslim. Kdyžtak si najdu nějakou devatenáctiletou kamarádku, kterou budu moct vytvarovat ku obrazu svému.

Chybí mi moje hejterské kámošky z Česka.

Dětičky byly minulej tejden fakt na pěst, chlapeček chytal hysterák za hysterákem, neposlouchal, kopal a nadával mi. Ve středu večer už jsem z toho byla fakt vyřízená a začínala jsem uvažovat kolik bych tak brala peněz někde v kuchyni v mekáči, ale myslim, že psychická újma z toho by byla daleko větší. Dneska ráno se ale choval celkem hezky, dostal kolo, na kterym může jezdit do školy a příkaz, že má jezdit jenom vedle mě, což samozřejmě nedělal, takže jsem se se svojí chřipkou celkem proběhla. Ale teď je ve škole a mám klid a můžu spát.

Toto jsem našla mezi hračkami. Kvalitní.

Toto máme prosím v obýváku.


V sobotu přijedou kamarádky a máme jít někam na večírek, ale já si jako aupairka fakt moc nevydělávám, do klubů je tu dresscode (třeba seženu něco za 40 seků v místním sekáči lololol), vstupný a ještě vás tam ožralou nepustí, kdybyste náhodou dostali ten skvělej nápad se totálně zdunit ještě předtim než vyrazíte do města. Takže já myslim, že to bude fakt velká party, kde si dáme jedno pivo a pudem spát.

Mimochodem, skoro v každý hospodě tu maj Starobrno nebo aspoň Staropramen a prodávaj to jako velký terno, český pivo asi za 60 seků, nevim proč vybíraj zrovna tyhle dvě, ale jejich volba se mi zdá celkem nešťastná. Už jsem se několik švédů snažila osvítit, ale ono je to ve výsledku asi jedno, protože za tu cenu si člověk dá záležet aby mu chutnala třeba i záchodová voda (což starobrno většinou je).
Levný bernard jest požehnáním.


Přemejšlim, že bych jela někam na vejlet, ale moc nevim kam a pomalu začíná bejt zima, ale bude ještě hůř. Slunce už taky začíná zapadat dřív než u nás, ale zatim jenom asi o patnáct minut. Všichni maj představu jak šílená tma tu bude v prosinci, ale nejkratší den je kratší jenom o dvě hodiny než u nás, takže se to snad bude dát nějak zvládnout.

Dneska maj přijít nějaký tašky s jídlem a receptama podle kterejch mám vařit, ale moc nechápu kam maj jako přijít. Vzhledem k tomu, že bydlim tak nějak ve sklepě, tak žádnej zvonek neuslyšim a upřímně teda doufám, že ty tašky nechaj přede dveřma a odejdou.

No, asi už mi došly nápady. Nemám moc sílu bejt extrémně vtipná, tak sorry.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama